Magyarországon az eltulajdonított gépjárművek, mintegy 80 % -a nem kerül vissza a tulajdonosához. Erre a komoly problémára jelenthet megoldást a műholdas gépjárművédelmi rendszer.
Mi az a GPS?
A GPS (Global Positioning System) egy olyan, az Amerikai Egyesült Államok (USA) védelmi minisztériuma által kidolgozott műholdas helyzetmeghatározó rendszer, melynek segítségével lehetőség van arra, hogy a Föld 98 %-án meghatározható legyen a vevőberendezés pozíciója.
GPS koordináták
Létezik egy furcsa nevű koordináta rendszer: a WGS84. A GPS mérések koordináta rendszerének is szokás hívni. Egy más megfogalmazás szerint nem más, mint a GPS-műholdak által sugárzott fedélzeti pályaadatok vonatkoztatási rendszere, geodéziai világrendszer.
A WGS84 (World Geodetic System) középpontja a Föld tömegközéppontjában van, vagyis geocentrikus (középpontjában a Föld áll) elhelyezésű alapfelület. A WGS84 közzétételéért az USA Védelmi Minisztériumának (közismertebb nevén Pentagon) katonai térképészeti szolgálata a felelős. Eredeti célja a globális méretű katonai navigációs és térképészeti feladatok megoldása volt. A magyarországi katonai topográfiai térképek is ebben a vetületben készülnek.
Ez az egyezményes földi vonatkoztatási rendszer az alábbiakat foglalja magába: a Föld normálalakja, normál nehézségi erőterét meghatározó adatok, földi vonatkoztatási koordinátarendszer, geopotenciál modell, és globális geoidkép, WGS84 rendszer és különböző geodéziai dátumok közötti átszámítási paraméterek, vetületi síkkoordináta-rendszer.
A műholdas helymeghatározás elve: három távolságmérés alapján, három ismert sugarú és középpontú gömb metszése adja a földi ismeretlen pont helyzetét. Mivel a vevő órahibáját is számításba kell venni, három helyett minimum négy műhold észlelésére van szükség. A WGS84 egy olyan forgási ellipszoidot jelöl, mely magában foglalja az egész Föld tömegét. A három koordináta: az ellipszoidi földrajzi szélesség, a földrajzi hosszúság és a vonatkoztatási ellipszoid feletti magasság.
A WGS84, és a másik leggyakoribb koordináta rendszer, az EOV (Egységes Országos Vetületi) között sokszor van szükség átszámításra, melyhez már számos átszámító alkalmazás is rendelkezésre áll.
Háromszögelés
Azt a legtöbben tudják, hogy a GPS nyomkövetés során a pozíciónk a műholdaktól mért távolság alapján kerül kiszámításra. A háromszögelés módszere valójában két ismert ponton, és az aktuális pozíciónkon alapszik. Ekkor a két pont közé egyenest lehet húzni, és ezek metszéspontja a helyzetünk. Azaz, ha ezt a két távolságot ismerjük, a helyzetünk a síkban meghatározható. Tehát, a háromszögelés során háromszögekkel kerül megállapításra egy ismeretlen pont (vevő) térbeli helyzete.
Az igazság valójában az, hogy a földfelszíni helyzet megismeréséhez nem elég három műhold, szükség van legalább négy műholdra, a geodéziai GPS műszereknek pedig ötre. A méréshez pedig ismernünk kell a vevő és a műholdak távolságát, a műholdak aktuális pályáját, és kisugárzott jelének megérkezési idejét.
Mindezekhez a GPS-vevőnek tudnia kell a műholdak atomóráinak pontos idejét is. A GPS vevő a PRN kódot használja ehhez, hiszen ez mutatja a vevőnek, hogy mely műholdtól, milyen álvéletlen jelsorozat érkezésére számíthat. A vevő a megkapott, és a várt jel ismeretében járatja saját óráját. Azt is figyelembe kell venni, hogy az atomórák nem tökéletesek, így a földi állomásoknak olykor ki kell igazítaniuk kell őket.
A háromszögelés képlete tehát a következő: műhold távolsága= időbeli különbség * rádióhullámok terjedési sebessége. Röviden, és tömören ezt takarja a háromszögelés módszere.
Mire használható?
A GPS technológiai előnyeit széles körben kiaknázzák, például vitorlázás, polgári légi irányítás, valamint az árufuvarozás terén, és nem utolsó sorban biztonságtechnikai, gépjárművédelmi célokra. A nem hadászati célra történő felhasználás esetén, pontossága 5 méteren belüli.
Miért pont a műholdas gépjárművédelem?
A normál riasztók és mechanikai védelmi berendezések idővel kiiktathatók, így végső soron a gépjármű ellopását sem tudják megakadályozni. Ezzel szemben a GPS alapú technológia segítségével a gépjármű távfelügyeleti rendszerbe köthető, a nem kívánt esemény bekövetkeztéről azonnal értesülünk, ezáltal sokkal valószínűbb gépjárművünk megtalálása, szemben azzal, ha nem használunk műholdas autóvédelmet.